Linky :: 
  
 Index | Registrácia | Hľadať | Galéria | Diskusia | Neprihlásený užívateľ  //Pondelok, 17. Februára 2020 
Menu
Zriaďovateľ
Dotazník spokojnosti vzdelávacieho procesu
__________________
Zverejnené zmluvy
Zverejnené faktúry a objednávky od decembra 2013
Tlačivá na stiahnutie
Dokumenty
Výročné správy
__________________
Štúdium
História
Zoznam absolventov od šk. r. 1975/76
Ochrana osobných údajov
Kontakty
Suplovanie v triedach
Rozvrh hodín
Elektronická žiacka knižka
Jedálny lístok

Kategórie
Informácie o škole
Kritériá pre prijímacie skúšky
Horúca linka pre maturantov
Výchovný poradca
Cudzie jazyky
Biológia
Náuka o spoločnosti
Matematika
Geografia
Chémia
Fyzika
Informatika
Dejepis
Slovenský jazyk a literatúra
Telesná výchova
Projekt Comenius
Projekt "Zelená škola"
Projekt CENTENAIRE - Storočnica

Navigácia
Index
Top 10 autorov
Top 20 článkov
Hľadať
Výpis článkov
Galéria

Diskusie

Linky
Vlak-Bus


    Naše „tour de France“

Približne štyridsiatka študentov francúzštiny spolu so svojimi
vyučujúcimi zažili úžasných sedem dní v krajine, ktorej jazyk študujú - vo Francúzsku.

Vo štvrtok 31.5.2018 sme nastúpili do autobusu plní očakávaní. Cesta bola dlhá a náročná, no keď vyšlo slnko spoza veľkolepej stavby katedrály v Remeši, boli sme všetci pripravení spoznávať Francúzsko. V tejto katedrále bola v minulosti korunovaná väčšina francúzskych kráľov.
Nasledujúci deň so sebou priniesol cestu údolím rieky Loiry, okolo ktorej stojí množstvo zámkov. Cesta k zámkom na Loire bola obohatená podrobnou autobusovou prehliadkou mesta Paríž. Videli sme tie najznámejšie pamiatky, všetky v nás vzbudili chuť sa do Paríža ešte raz vrátiť. Neskôr sme sa síce museli lúčiť s Parížom, no vynahradil nám to jeden z najkrajších zámkov na Loire - zámok Chenonceau, ktorý sa nazýva zámok šiestich žien. Zámok aj s jeho záhradami bol nádherný, cítili sme sa tam ako vznešení páni a dámy.
Tretí deň sme museli vstávať skoro ráno, nakoľko nás čakala cesta k hlavnému cieľu nášho putovania Francúzskom, k dych vyrážajúcemu opátstvu na ostrovčeku Le Mont Saint Michel. Myslíme si, že je to jedna z najkrajších vecí, ktoré sme v živote videli. V čase veľkého prílivu je Le Mont Saint Michel obkolesený vodami Atlantiku a keď nastane odliv, odhalí sa okolo neho morské dno s legendárnymi pohyblivými pieskami. Keďže nám v tento deň vyšlo krásne slnečné počasie, čo býva dosť zriedkavé v Bretónsku a Normandii, mohli sme ísť na túru po dne oceánu a na vlastnej koži, či skôr nohách, si vyskúšať pohyblivé piesky. Tento zážitok bol jednoznačne najsilnejším z celého nášho spoznávania Francúzska. Túto prechádzku je možné absolvovať len s certifikovaným sprievodcom, ktorý zabezpečil náš šťastný a bezpečný návrat. No dal nám aj príležitosť vyskúšať silu pohyblivých pieskov a predviedol, ako sa z nich dostať. Bola to veľmi zaujímavá a poučná skúsenosť.
Nasledujúci deň sme si to namierili do stredovekých mestečiek na pobreží Bretónska. Prvým bolo starobylé korzárske mesto Saint Malo a potom mestečko Dinan, preslávené svojou pôvodnou typickou architektúrou. Naskytla sa nám príležitosť ochutnať typické galety a bretónske palacinky. Aj napriek daždivému počasiu sme si užili prechádzku po hradbách a starodávnych uličkách.
Po dni strávenom na severe Bretónska sme sa vydali na cestu ku kráľovskému sídlu Versailles s jeho preslávenými rozsiahlymi záhradami. Počasie nám síce veľmi neprialo, to nás však neodradilo od prehliadky kráľovského zámku Versailles a jeho impozantných záhrad. V zámku sa nachádza, mimo iného, priam neskutočná zrkadlová sála - Gallerie des glaces. Po prehliadke zámku sme mohli bližšie obdivovať dokonalé dielo záhradníkov. Mali sme šťastie, pretože sme mali možnosť vidieť krásne predstavenie - hudobné fontány striekajúce vodu za doprovodu klasickej hudby .
Ďalšou a zároveň poslednou zastávkou bolo mesto Štrasburg - prekrásne historické mesto a zároveň sídlo Európskeho parlamentu. Navštívili sme majestátnu gotickú katedrálu a malebnú štvrť Petite France, ktorá je zapísaná do svetového kultúrneho dedičstva vďaka svojej zachovanej pôvodnej architektúre takzvaných hrazdených domov. Samozrejme, že sme neobišli Európsky parlament, v ktorom sme sa vďaka našej sprievodkyni dozvedeli viac o fungovaní tejto inštitúcie, mali sme možnosť pozrieť si film v projekcii 360° o Európe a pozreli sme si i rokovaciu sálu.
Vo večerných hodinách sme sa unavení a trochu i smutní, že naše putovanie za hranice všedných dní sa končí, odobrali do našej rodnej krajiny. Všetkým ale ostal pocit spokojnosti , úžasných zážitkov a veľkej pozitívnej energie z prežitých dní.

Rebeka Zrníková a Lenka Krettová, 1.A
Autor : Mgr.Iveta Kmeťová, čítané 4905x
Hodnotenie:    |  Streda, 13. Júna 2018


Vaše hodnotenie :   horšie  lepšie
Prihlásenie
Login:
Heslo:

Počasie

Anketa
Ako často navštevujete naše stránky?
(8043 hlasov)

Denne
45%

Týždenne
27%

Občas
28%

Hľadať
 
v článkoch
v novinkách
v hlavnom menu
v diskusiach

Čítané
Rozlúčka s maturantmi

Beseda s ministrom vnútra Róbertom Kaliňákom

Deň plný fyziky

Elektronická žiacka knižka aktuálne

Fyzika v praxi - Atómová elektráreň Mochovce

Sessions
Naše stránky si práve číta 97 čitateľov, z toho je 0 zaregistrovaných

BackEnd
Odkazy na nové články je možné preberať pomocou backend.php

Naša ikona
Páčia sa Vám naše stránky ? Ak áno, podporte nás prosím a umiestnite si na svoju stránku našu ikonku:

Copyright 2009 Gymnázium Ružomberok, All rights reserved.
Powered by DEV web management system