Linky :: 
  
 Index | Registrácia | Hľadať | Galéria | Diskusia | Neprihlásený užívateľ  //Sobota, 7. Decembra 2019 

    Comenius na Slovensku – vyvrcholenie dvojročnej spolupráce

18.-25.apríla 2015

Comenius na Slovensku - vyvrcholenie dvojročnej spolupráce V dňoch 18. - 25. apríla 2015 vyvrcholil projekt programu Comenius, multilaterálne partnerstvá škôl, posledným stretnutím u nás na Slovensku. Počas dvoch rokov sme spolu s ďalšími siedmimi európskymi školami pracovali na téme - Ľudové umenie a jeho vplyv na európsku kultúru. Každej krajine bola pridelená špecifická tematika, my sme dostali ľudový tanec. V rámci stretnutí, počas ktorých sme vykonali 35 žiackych mobilít, sme navštívili Francúzsko, Wales, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Českú republiku a Bulharsko. Očakávania našich hostí boli veľké. Nechceli sme ich sklamať a preto sme sa snažili pripraviť zaujímavý program, ktorý bol zameraný najmä na pracovné dielne s nácvikom ľudového tanca a slovenskej piesne. Obohatili sme ho aj o praktické ukážky tradičných remesiel, spoznávanie regiónu, ale aj o ochutnávku miestnych a regionálnych gastronomických špecialít. V rámci témy nám detský folklórny súbor Sliačanček a folklórna spevácka skupina Veseličky z Liptovských Sliačov pripravili krásne vystúpenie.
Kliknite tu - Sliačanček
Folklórny súbor Liptov sa postaral o veselú atmosféru počas nácviku slovenského ľudového tanca. S veľkým záujmom sa stretli dielne v Liptovskom múzeu pod vedením Mgr. Ľubice Druskovej na tému liptovský kroj, spojené s výrobou šperkov.
Na pôde Katedry výtvarného umenia PF KU, v spolupráci s PaedDr. Martou Bošelovou PhD., sa uskutočnili ďalšie aktivity spojené s tradičným zdobením medovníkov a drotárstvom. So záujmom si všetci pozreli zbierku C-ET-ART (Centrum etnografie a umenia) a za pomoci našich žiakov mali možnosť obliecť sa do krojov. Počas prestávky sa účastníci občerstvili "eat art čipkou" vyrobenou z ovocia, zeleniny a liptovských syrov, pričom úspešne spojili pôžitok ľudového umenia a gurmánstva.
Vyvrcholením celého pobytu bol Gala program vo dvorane KDAH, na ktorom sa zúčastnili všetci žiaci nášho gymnázia a vytvorili tak pre vystupujúcich nezabudnuteľnú atmosféru. V priebehu programu sa vystriedali hosťujúce školy s ich tradičným národným tancom, ale mohli sme vidieť aj spevákov, hudobné skupiny, tieňové divadlo a ďalšie druhy tanca. Do Gala programu prispel aj folklórny súbor Liptov. Záver patril všetkým účastníkom projektu, keď spoločne zaspievali slovenskú ľudovú pieseň Tancuj, tancuj.
ÚĽUV (Ústredie ľudovej umeleckej výroby) na Slovensku si pripomína sedemdesiate výročie svojho vzniku, preto bola súčasťou našich aktivít aj jeho návšteva v Banskej Bystrici. Nezabudli sme si pozrieť ani areál Múzea SNP.
Zahraničným priateľom sme sa chceli pochváliť aj krásou nášho kultúrneho dedičstva a prírody, čo sa nám podarilo návštevou Vlkolínca a výletom do Nízkych Tatier s vyvezením sa lanovkou na Chopok.
Posledný večer sa niesol v znamení záverečného vyhodnotenia stretnutia, ochutnávky rôznych slovenských špecialít, krájania obrovskej Comenius torty a samozrejme spoločnej zábavy.
Všetko má svoj koniec, aj náš Comenius. Žiaľ, už nás nečaká žiadne ďalšie spoločné stretnutie. Jedno je však isté, priateľstvá vytvorené počas dvoch rokov pretrvávajú, niektoré sa utužujú už aj uskutočnenými súkromnými stretnutiami, vzájomné výmeny na facebooku pokračujú a ďalšie individuálne návštevy sa plánujú. Pre všetkých to bola nezabudnuteľná skúsenosť na celý život.
Autor : PaedDr. Jarmila Scheerová, čítané 5411x
Hodnotenie:    |  Nedeľa, 26. Júla 2015


Vaše hodnotenie :   horšie  lepšie
Prihlásenie
Login:
Heslo:

Počasie

Anketa
Ako často navštevujete naše stránky?
(8043 hlasov)

Denne
45%

Týždenne
27%

Občas
28%

Hľadať
 
v článkoch
v novinkách
v hlavnom menu
v diskusiach

Čítané
Rozlúčka s maturantmi

Beseda s ministrom vnútra Róbertom Kaliňákom

Deň plný fyziky

Elektronická žiacka knižka aktuálne

Fyzika v praxi - Atómová elektráreň Mochovce

Sessions
Naše stránky si práve číta 645 čitateľov, z toho je 0 zaregistrovaných

BackEnd
Odkazy na nové články je možné preberať pomocou backend.php

Naša ikona
Páčia sa Vám naše stránky ? Ak áno, podporte nás prosím a umiestnite si na svoju stránku našu ikonku:

Copyright 2009 Gymnázium Ružomberok, All rights reserved.
Powered by DEV web management system